Temat wydania: udar słoneczny u królików i jego następstwa. W wydaniu polecamy: badanie układu moczowego psów i kotów, pielęgnacja rasy golden retriever, rehabilitacja najczęstszych kontuzji u koni, fizjoterapia rehabilitacyjna oraz agresja niejedno ma imię. Radzimy jak postępować w przypadku alergii pokarmowej oraz jak przygotować do startu i wyciszyć po starcie psiego sportowca.
Psiknik w Bielsku-Białej, XIV Międzynarodowe Targi Zoologiczne Pet Fair, Master Grooming Show i o wielu innych przeczytacie Państwo w dziale Vet-News. Zapraszamy!
Zbliża się lato, a z nim kolejne fale upałów. Słońce jest przyjemne – zwłaszcza gdy jesteśmy na urlopie – jednak zbyt wysoka temperatura bywa zabójcza – zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Co roku zdarzają się w przychodni autorki przypadki, gdy jakiegoś zwierzaka nie udaje się uratować, ponieważ został przyniesiony zbyt późno.
Układ moczowy składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej. Badanie układu moczowego polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, wykonaniu badań podstawowych oraz dodatkowych.
Alergia pokarmowa, podobnie jak nietolerancja, należy do grupy tzw. nieprawidłowych reakcji na pokarm, z tą różnicą, że w przypadku alergii mówimy o aktywnym udziale układu immunologicznego, a w przypadku nietolerancji – o braku alergii.
Golden retriever to rasa psów myśliwskich należąca do 8. grupy FCI. Wyhodowana została pod koniec XIX w. Istnieje kilka sprzecznych wersji dotyczących powstania tej rasy. Pewne jest to, że rasa golden retriever została wyhodowana i używana jako pomocnik myśliwego.
Podstawowym warunkiem dokonywania zabiegów pielęgnacyjnych u psów jest przeprowadzanie ich na sierści czystej, pozbawionej kołtunów i niesplątanej. Przy strzyżeniu sierści brudnej napotykamy duże trudności, a często jest to po prostu niewykonalne.
Fizjoterapia stosowana w weterynarii, nazywana w Polsce zoofizjoterapią lub fizjoterapią weterynaryjną, to dziedzina, która doczekała się wielu artykułów w czasopismach fachowych i pewnej świadomości u lekarzy weterynarii. Tym niemniej wydaje się, że w porównaniu do innych krajów jest zbyt mało wykorzystywana przez większość lekarzy.
Konie już dawno przestały być zwierzętami gospodarskimi. Obecnie są traktowane na równi z psami i kotami, jako zwierzęta towarzyszące. Jednak z racji sposobu użytkowania inaczej podchodzimy do ich sprawności. Większość z nich to prawdziwi sportowcy, regularnie biorący udział w zawodach.
W ostatnich latach w Polsce uprawianie sportu ze swoim psem staje się coraz bardziej popularne. Wśród najchętniej uprawianych dyscyplin wyróżnić można między innymi: agility, obedience, frisbee, flyball, wyścigi hartów, pasienie owiec, wyścigi psich zaprzęgów.
Planując program rehabilitacyjny dla pacjenta leżącego, należy pamiętać zarówno o pierwotnej przyczynie immobilizacji, jak i o konsekwencjach takiego stanu. Program powinien zawierać zatem dwie części: pierwszą – ukierunkowaną na źródło problemu – oraz drugą – rehabilitacyjno-pielęgnacyjną.
Ten pies jest agresywny”, „mój kot zachowuje się agresywnie” – to bardzo często słyszane stwierdzenia. Do lecznic weterynaryjnych trafiają pogryzione psy czy koty, czasem zwierzęta są przyprowadzane na obserwację w kierunku wścieklizny po ataku na człowieka. Nierzadko zdarzają się pacjenci, których przyjmuje się tylko po założeniu im kagańca lub sobie rękawic spawalniczych.
Według definicji Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (IASP) ból jest to nieprzyjemne, zmysłowe i emocjonalne przeżycie, towarzyszące istniejącemu lub zagrażającemu uszkodzeniu tkanki, bądź jedynie odnoszone do takiego uszkodzenia.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie prawnych uwarunkowań wykonywania zawodu technika weterynarii. W artykule zostanie przedstawiona problematyka związana z zakresem czynności, które mogą być podejmowane samodzielnie lub pod nadzorem lekarza weterynarii przez technika weterynarii.
Tutaj znajdziecie Państwo praktyczny niezbędnik pojęć z takich działów jak asysta, behawioryzm oraz grooming
Jacek Szulc, właściciel Kliniki Weterynaryjnej w Zgierzu, opowiada o początkach swojej działalności oraz o tym, jak istotną rolę odgrywa w niej średni personel weterynaryjny. Jego coraz liczniejsza grupa pracowników przedstawiła nam kulisy swojej pracy.
10 maja odbyła się organizowana przez redakcję „VetPersonelu” konferencja dla techników weterynarii, behawiorystów, groomerów, zoopsychologów i zoofizjoterapeutów. Już po raz drugi uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wykładach specjalistów!
„Co możemy razem wskórać?” – zastanawiali się lekarze weterynarii podczas serii szkoleń, które odbyły się w ramach kampanii na rzecz zdrowej skóry psów i kotów. W czterech miastach: w Katowicach, we Wrocławiu, w Łodzi oraz Sopocie lekarze weterynarii spotkali się, aby wysłuchać wykładów wybitnych specjalistów w dziedzinie dermatologii oraz wziąć udział w warsztatach z komunikacji.